Data Bożego Narodzenia u Prawosławnych i Katolickich - kto ma rację?

Wczoraj była data dwóch podobnych Świąt w Kościołach Rzymskim i Prawosławnym. szczególny w liturgii zarówno Prawosławnych jak i Katolików dzień gdyż u Tych pierwszych świętowano Boże Narodzenie a u drugich w tym dniu obchodzono święto Trzech Króli czyli Objawienie Pańskie.

W internecie czytałem wiele prób i interpretacji tych świąt jak i wiele dociekań. Postanowiłem więc rzucić trochę światła skąd te dwie daty i dwa święta…. – przecież kiedyś nie podziału na dwa Kościoły: wschodni i zachodni a i wtedy były różnice w dniach świętowania – co może zdziwić niejednego czytelnika.

Ale mówiąc najprościej można powiedzieć, że tak, jak KOściół Wschodni jak zachodni rozwijał się w dwóch kręgach kulturowych tak i data świętowania Bożego Narodzenia była różna i nigdy nie pokrywała się.

Jedna data zarówno w przypadku święta na wschodzie miała związek z obchodami pogańskimi ku czci bóstwa światła(słońca) jak i druga.

Na wschodzie – u Chrześcijan na Wschodzie – celebrowano narodzenie Chrystusa, w dniu 6 stycznia – ale nie w rozumieniu naszego Święta lecz Jego Objawienie się ziemskiemu Światu -> data wzięła się od ustalenia dnia chrztu Chrystusa w Jordanie, podczas którego usłyszano głos z nieba “Tyś jest Mój Syn Umiłowany w Tobie MAM UPODOBANIE “.

Ale w Aleksandrii(również na wschodzie) również znane było święto pogańskie ku czci słońca. Boginią tego rytu była Kore mająca swoje miejsce w Koreion, czyli w świątyni dziewicy. W nocy z 5na 6 stycznia wynoszono statuę w procesji i przy potoku światła wznoszono okrzyki na jej cześć w formie: bogini porodziła światło.

Kościół Wschodni przyjął właśnie ten dzień – daty Chrztu Jezusa jako Objawienie Pańskie. A sprowadziło się to także do zastąpienia święta pogańskiego Świętem Światła Sprawiedliwości – jak BIblia mówi o Jezusie Chrystusie i do dziś obchodzi cały Kościół wschodni tę uroczystość właśnie w ten a nie inny dzień. Święto Objawienia Pańskiego 6 stycznia jest starsze niż 25 grudnia.

Trochę inaczej rzecz się ma w Kościele Zachodnim.

Tutaj, poganie rzymscy obchodzili święto przesilnenia zimowego – słońca z 24 na 25 stycznia.

Chrześcijanie przyjęli ten dzień jako święto Narodzenia – historycznego przyjścia Jezusa na Świat ->>>>JEZUS SŁOŃCE SPRAWIEDLIWOŚCI. Był to przełom III i IV wiek a więc dosyć późno. Poza tym było to święto HIstorycznego przyjścia Jezusa na Świat – a więc inna treść święta w stosunku do 6 Stycznia na wschodzie.

Pomiędzy Kościołami Wchodnim i Zachodnim nastąpiła wymiana. Kościół Zachodni(RZymski) przyjął święto wchodnie na osobny dzień – 6 stycznia. Natomiast Kościół Wschodni przyjął treść teologiczną święta Zachodniego z dnia 25 grudnia.

I w dniu 6 stycznia obchodzi zarówno święto Bożego Narodzenia jak i Objawienia Pańskiego – jednego i tego samego dnia.

Stąd mamy rozbieżność co do dat tych świąt w Kościołach Wschodnich jak i zachodnich, a symboliczne C+M+B = 2008 rok to wbrew pozorom nie oznacza Kacper+ Melchior + Baltazar ale z łacińskiego:

Christus Mansionem Benedicat

- co oznacza: Chrystus Błogosławi temu domowi(domostwu, mieszkańcom).

Więc ten wpis na drzwiach jest niczym innym jak wizytówką, że tam Jezus jest ważnym gościem by nie rzec domownikiem.. => “narodził się” danego roku.

**************

Oczywiście w skrócie napisałem – można byłoby i dłużej gdyż te święta kształtowały się dosyć długo w obydwu Kościołach.
Pozdrawiam.

**********
inne źródła:

Prawosławne: http://www.cerkiew.pl/swieto.php?id=9

Katolickie: http://www.jezus.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=762&It...

Świeckie: http://www.historia.terramail.pl/prasa/mowia_wieki_-_boze_narodzenie.pdf

Średnia ocena
(głosy: 0)

komentarze

Panie Poldku

A tak właściwie, to który kościół odłamał się od prawdziwego/pierwotnego pnia?
Prawosławny od katolickiego czy odwrotnie?
Igła


PANIE IGłO,

igla

A tak właściwie, to który kościół odłamał się od prawdziwego/pierwotnego pnia?
Prawosławny od katolickiego czy odwrotnie?
Igła

...znaczy się od Chrystusa?


Panie Staszku!

Do XV wieku Boże Narodzenie w obu kościołach wypadało w ten sam dzień. Natomiast przejście kościoła rzymsko-katolickiego z kalendarza juliańskiego na gregoriański spowodowała rozejście się tych dat. Niemniej w kościele prawosławnym Boże Narodzenie jest tak samo 25. grudnia jak w kościele rzymsko-katolickim, tylko według kalendarza juliańskiego zreformowanego, a nie gregoriańskiego. To są fakty, a nie spekulacje o jakichś „świętach” pogańskich.

Pozdrawiam

Myślenie nie boli! (Chyba, że…)


Subskrybuj zawartość