historia, wspomnienia

Obiecywałem comiesięczne podsumowania sytuacji na Wołyniu przed 65 laty. Dziś czas na kwiecień'43. Szczęśliwie z pomocą pr…  więcej »

Od rana słyszę o wielkim zwycięstwie 4. czerwca 1989. roku. A ja pamiętam tamten czas jako coś zupełnie innego. Mam wrażenie,  więcej »

Mój “chrzestny pasierb” dorabiał w Tesco. W Londynie. Normalnie, jak to studenciaki. W ramach optymalizacji kosztów pobytu wynajmow…  więcej »

W ostatnich dniach „Ukraińska Prawda”, internetowa gazeta o prozachodnich sympatiach, rozsławiona imieniem jej założyciela Gieo…  więcej »

W bardziej niepewnych niż zwykle czasach ludzie zwykle rozglądają się za kimś, kto by wziął to wszystko za mordę. Czy można …  więcej »

23 stycznia 2010 roku, czyli wczoraj, odbył się w kieleckiej Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa im. prof. Edwarda Lipińskiego drugi et…  więcej »

Otwarta w dniu 19 kwietnia br. w Pałacu Królewskim we Wrocławiu przy ul. Kazimierza Wielkiego wystawa pt. „1000 lat Wrocławia  więcej »

Jest to postać, którą pod każdym względem można zaliczyć do klasyki romantycznej, ale zarazem kompetentnej tradycji polskich d…  więcej »

W marcu 1944 Armia Czerwona zajęła wschodnie obszary Podola (m.in. zdobywając Tarnopol), dotarła do Podhajec i do Brodów, przez co…  więcej »

Jan Paweł II napisał 6 kwietnia 1982 r. list do gen. Jaruzelskiego. Peter Raina streścił jego treść: „Papież wyraził swój ni…  więcej »

Wczoraj umarł wielki człowiek, Aleksander Isajewicz Sołżenicyn (11.12.1918 3.08.2008). Intelektualista wybitny, z wymierającej ju  więcej »

Udało się ustalić, że w grudniu 1943r. z rąk nacjonalistów ukraińskich zginęło co najmniej 1453 Polaków, w tym: 756 na Wołyn…  więcej »

Przegrana bitwa z Mongołami zwanymi też Tatarami pod Legnicą w dniu 9 kwietnia 1241 roku jest na ogół znana. Wspominają o niej…  więcej »

W Stadnicy Hleszczawieckiej zaczęło się jeszcze “za Niemca”. W kwietniu 1942 r. miejscowy nauczyciel, Polak Jan Noga, wybrał się ...  więcej »

Średniowieczna przeszłość Góry św. Anny tonie w legendach. Jedna z nich głosi, że pewnego razu kiedy hiszpański książę po…  więcej »

Pierwszymi zarejestrowanymi przez moją pamięć sąsiadami było małżeństwo mieszkające drzwi w drzwi. Było to za okupacji w Wars…  więcej »

Józef Piłsudski miał powiedzieć: „ojczyzna to groby i pamięć”. Ten sam Piłsudski rzekł, że „Polska jest jak obwarzanek, ...  więcej »

Mimo że ja wybierałem wszystkie asortymenty ubraniowo obuwnicze, to wyszedłem na tym nienajlepiej… Po powrocie do naszych baraków…  więcej »