Chiny

Wojna koreańsko-koreańska. Wybrane wizje filmowe

Śmiertelny mecz Wojna w Korei nie była tym, czym mogła (i nadal może) się wydawać. Aby to zrozumieć, wystarczy zajrzeć do ksi  więcej »

Japoński punkt widzenia: druga wojna światowa

Oświecony Pokój Michał Klimecki, autor książki “Pekin Szanghaj Nankin 1937 1945”[1], zawarł w swojej publikacji stwierdzenie…  więcej »

Maoizm w kinie chińskim. Dwa przykłady

Narodziny maoizmu W poprzednim artykule1 zajęłam się tematem masakry nankińskiej, czyli okrutnej rzezi, której dokonali japońs…  więcej »

Nankin - chiński Wołyń. Filmowe wizje masakry

Uwaga! W niniejszym artykule znajdują się opisy drastycznych tortur i egzekucji. Kontakt z tego typu treściami nie jest wskazany dla…  więcej »

Gorsi niż Mengele. Diabły z Jednostki 731

Uwaga! Poniższy artykuł zawiera drastyczne opisy, które nie nadają się dla osób o słabych nerwach! Tytuł oryginalny: “Hei …  więcej »

Chińskie prawo jazdy

Wypadam z taksówki. Leje jak z cebra, więc szybko rozkładam parasol. I tak za wolno, za kołnierz wpadają rzęsiste krople deszczu….  więcej »

Podsumowanie roku 2011 w Chinach

Najpierw w skrzynce mailowej znalazłem list od Sergiusza. Zwięzła wiadomość, ale jaka treść Tekstowisko rusza ponownie! Szybko…  więcej »

Latający "Lenin" i inne cuda w Pekinie

Pekin przywitał mnie kilkoma kreskami ponad granicznym zerem, do tego słońcem w pełnej okazałości i wolną taksówką na podjeźd…  więcej »

Skarb Szanghaju na EXPO 2010

Już za kilkadziesiąt dni (1 maja) rozpocznie się w Szanghaju Światowa Wystawa EXPO. Jak to zwykle przy okazji tego rodzaju wydarze  więcej »

听说 (Ting Shuo) / Usłysz Mnie / Hear Me

Historia na pozór banalna, ot kolejny film z cyklu chłopak poznaje dziewczynę i jakie perypetie z tego wynikają. Ale na tym ban…  więcej »

Misheard, czyli wersja alternatywna

Czasami zdarza się, że ludzkie ucho słyszy to, co po prostu chce usłyszeć. Przypadkowe dźwięki są przezeń odbierane jako sylab…  więcej »

Kamienie z Lingbi

My mamy mityczny kamień filozoficzny, tymczasem Chińczycy mają swoją cztery wyjątkowe i jak najbardziej realne kamienie z Lingbi…  więcej »

Chiny po świętach

Ponad tydzień tyle w tym roku trwało świętowanie w Chinach. Zaczęło się oficjalnie 1 października (choć liczne firmy robiły…  więcej »

GAOKAO - trzy dni które przesądzą o Twoim życiu

7,8 i 9 czerwca. Dni prawdy dla milionów chińskich uczniów. Tak na dobrą sprawę, to w ciągu tych trzech dni decydują się ich lo…  więcej »

Święto 55

Bynajmniej nie pięćdziesiąte piąte. Ot, piąty dzień piątego miesiąca. Chińskiego kalendarza księżycowego co w tym roku prz…  więcej »

Wspomnień czar - Welcome to Beijing

Słowo się rzekło (w poprzednim wpisie na mojej głównej stronie)), więc i słów kilka o obchodach Chińskiego Nowego Roku : ) T…  więcej »

Czy Chiny są droższe od Polski?

Można zadać sobie takie pytanie, choć pewnie większośc ludzi popuka się teraz po czołach po co? Przecież to nawet dziecko wie…  więcej »

Czyżby spowolnienie?

W Europie już podobno szaleje (jeśli dowierzać portalom internetowym), Amerykanie masowo tracą pracę i domy wniosek z tego, że …  więcej »

Coraz bliżej Chiński Nowy Rok

Chiński Nowy Rok za pasem (to już 25 stycznia), wszyscy powoli szykują się do tego wydarzenia. To szykowanie zaczyna się od prób …  więcej »

Złudna wiara w potęgę Chin, podtrzymuję wypowiedziane słowa

W odpowiedzi na mój artykuł pt. “Złudna wiara w potęgę Chin”: [link] 15897/Piotr Wolejko Zludna wiara w potege Chin, na publikuj  więcej »

Złudna wiara w potęgę Chin

Kiedy z Ameryki dochodziły coraz gorsze wieści, a instytucje finansowe ogłaszały gigantyczne straty, wykształciła się niezwyk  więcej »

Cenzura w chińskim internecie ?

Wiele się mówi o cenzurze w Chinach, w szczególności o cenzurowaniu internetu medium trudnego do okiełznania. Trafiłem jednak k…  więcej »

Świątecznie

Przy okazji przełamywania się z Heleną opłatkiem przypomniałem sobie zabawną sytuację z mojej pierwszej Wigilii w Chinach otó...  więcej »

Co dalej z Tybetem?

W komentarzu do ostatniej wizyty Dalajlamy XIV w Polsce warto zadać innym Polakom i całemu światu pytanie o Tybet. Po zagłębieniu …  więcej »

O pisaniu po chińsku - krótko

Czyli nie taka znowu ta technika skomplikowana. Większość z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że język chiński pisany to znaki. ...  więcej »

Subskrybuj zawartość