Sędziowie bezpieczni. Immunitety za wyroki w stanie wojennym - ocalone

Sędziowie SN ochronili kolegów. Pion śledczy IPN umorzy część śledztw po dzisiejszej uchwale Sądu Najwyższego, z której wynika, że sędziowie orzekający w sprawie czynów popełnionych między 12 a 16 grudnia 1981 roku musieli stosować dekret o stanie wojennym.
Z uchwały 7 sędziów SN wynika, że sędziowie musieli stosować dekret o stanie wojennym z 12 grudnia 1981 r. m.in. dlatego, że nie było wtedy mechanizmu oceny konstytucyjności ustaw, a konstytucja PRL nie zawierała zakazu działania prawa wstecz. – Ta uchwała jest podstawą, by nie doszło do uchylenia immunitetów sędziów przez sądy dyscyplinarne, sprawy więc będą musiały zostać umorzone – powiedziała szefowa pionu śledczego IPN w Katowicach Ewa Koj.

Najprawdopodobniej immunitet takze nie zostanie uchylony prokuratorom, którzy oskarżali na początku stanu wojennego.
IPN z Katowic w jednym z kilku podobnych prowadzonych w tej sprawie śledztw zamierzał postawić zarzuty 24 śląskim sędziom i prokuratorom, którzy w pierwszych miesiącach stanu wojennego na podstawie dekretu o stanie wojennym oskarżali, skazywali i przedłużali areszty wobec działaczy “Solidarności” za ich czyny popełnione przed 17 grudnia, kiedy – jak dziś wiadomo – dekret jeszcze nie obowiązywał.

Średnia ocena
(głosy: 0)
Subskrybuj zawartość