Nie chodzi mi o to jakie mają być pozycje programu czy w jaki sposób realizować misję telewizji publicznej. Chodzi mi o podział wpływów taki, żeby niezależnie od przyszłych układów nie można było zamknąć ust opozycji czy władzy.
Konieczne jest zaznaczenie następujących rzeczy. Rozwiązanie to dotyczy sytuacji istnienia dwóch ośrodków władzy wykonawczej, z których jeden jest emanacją większości sejmowej (większości posłów z izby poselskiej). W systemie, w którym władza wykonawcza nie jest zdublowana sprawy będą się miały inaczej.
Zamiast powoływać jakieś idiotyzmy typu KRRiT, należy podzielić telewizję pomiędzy prezydenta, rząd i opozycję sejmową. Chodzi nie o to, by prezydent czy premier ze swojego budżetu utrzymywali poszczególne programy, tylko by te trzy siły decydowały o obsadzie zarządów programów telewizji publicznej.
Oczywiście, w takiej sytuacji są potrzebne co najmniej trzy programy telewizji o zasięgu ogólnopolskim, niemniej w sytuacji przejścia na telewizję cyfrową nie będzie problemu z częstotliwościami, a Czterech pancernych czy Stawkę większą niż życie można puścić nawet pięć razy do roku. Telewidz zniesie wszystko…
To taki pomysł na gorąco. W systemie amerykańskim wystarczyłyby dwa programy. Jeden prezydencki i jeden dla kongresu z tym, że opozycyjna względem prezydenta frakcja miałaby głos decydujący.
Oczywiście najlepiej by było zlikwidować publiczną telewizję zależną od widzimisię polityków, ale to jest marzenie ściętej głowy.
komentarze
To żart?
:D
Alga -- 20.02.2010 - 22:57Wspólny blog I & J
Iwono!
To jest o bałaganie jaki mamy obecnie.
Pozdrawiam
Jerzy Maciejowski -- 21.02.2010 - 20:14Jerzy
teraz rozumiem.
Pozdrawiam.:D
Alga -- 21.02.2010 - 14:12Wspólny blog I & J
Podobne pomysły się akurat gdzies tam kiedyś pojwialy,
a tak w ogóle ja tam żadnej TV nie oglądam i dobrze mi z tym.
pzdr
grześ -- 28.02.2010 - 22:05Panie Grzesiu!
Ja telewizję oglądam u znajomych. Natomiast ciągłe przepychanki o to, kto będzie miał telewizję z jednej strony mnie śmieszą, a z drugiej denerwują. Dlatego pomyślałem o rozwiązaniu sprawdzającym się w prawie każdym przypadku z wyjątkiem monopartyjnego wyniku wyborów do obu izb sejmu i na prezydenta.
Pozdrawiam
Jerzy Maciejowski -- 01.03.2010 - 18:44