W cieniu rzeczywistych i urojonych sporów politycznych o Bolka i Lolka oraz otwierania grobów na Wawelu umykają polskie sukcesy gospodarcze, naukowe i kulturalne, które odnosimy na wcale nam nieprzychylnych rynkach światowych. Przykładem niech będzie komputerowe zwycięstwo polskich studentów odniesione można to tak powiedzieć, że w “jaskini lwa”.
Dużym sukcesem polskiej dwuosobowej drużyny grafików komputerowych zakończył się międzynarodowy konkurs BE Award Excellens 2008 organizowany przez firmę Bentley Systems, który odbył się 29 maja br. w Baltimore, stan Maryland w USA. W pokonanym polu znaleźli się zarówno gospodarze jak i reprezentanci najlepszych uniwersytetów Europy, Ameryki i Azji.
Bohaterami tej niespodzianki są studenci Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie : Dominik Galica – student 5 roku Geodezji i Kartografii na specjalności Geoinformacja i Geodezja Górnicza oraz Maciej Włodarczyk – student 4 roku tej samej specjalności. Zdobyli oni pierwsze miejsca w dwóch kategoriach na cztery rozpatrywane w tym konkursie. Zwycięzcy otrzymali jednorazowe stypendia oraz okolicznościowe puchary. Gratulacje złożył im rektor AGH prof. dr hab. Antoni Tajduś.
Pierwszy projekt został zrealizowany wspólnie przez Dominika Galicę i Macieja Włodarczyka. Nosił on tytuł: „Próba fotorealistycznej wizualizacji wyrobisk górniczych i warunków pracy operatora kombajnu chodnikowego” i zdobył pierwsze miejsce w kategorii „Inżynieria”. Drugi projekt opracowany samodzielnie przez Macieja Włodarczyka pt. „Prezentacja wnętrza budynku z efektami światła” otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii „Animacja/Formy dowolne – Wyraz artystyczny”. Jest to jednocześnie praca eksperymentalna w zakresie ustawienia światła wewnątrz budynku.
Konkurs jest organizowany w celu promowania projektów inżynierskich realizowanych za pomocą technik komputerowego wspomagania. Jego celem jest promowanie rozwiązań i wdrożeń opracowanych przez firmy komercyjne. Osobno przeprowadzany jest konkurs dla studentów i uczniów. Jury konkursu dobierane jest zawsze spoza firmy Bentley. Sa to osoby zarówno ze świata nauki, jak i fachowcy z przemysłu.
Zwycięskie prace zostały zaprezentowane podczas dorocznej konferencji użytkowników oprogramowania Bentley System. Jak zwykle droga do zwycięstwa była poprzedzona ciężkimi i żmudnymi, aczkolwiek interesującymi przygotowaniami i pracami systemowymi. Początek pracy nad zwycięskimi projektami sięga lipca 2007, kiedy to rozpoczęli oni przygotowywanie swoich prac na Studencką Sesję Kół Naukowych Pionu Górniczego AGH. Pomimo, że przygotowanie tych prac oraz sam występ na Sesji był przygotowywany dość pośpiesznie to prace były dobrej jakości. Ich krytyczna ocena pomogła im przygotować znacznie lepiej dopracowane projekty na konkurs BE Awars. Dużą pomocą w realizacji tego tematu była możliwość odbycia stażu na Kopalni Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., gdzie studenci mogli zdobyć materiały na przygotowanie tekstur oraz uzyskać wyobrażenie o rzeczywistym wyglądzie kopalni. W ramach animacji studenci zaprezentowali wnętrze chodnika górniczego z obudową typu „Łabędy” wraz ze skrzyżowaniem, wyposażeniem oraz kombajnem chodnikowym.
Realizacja prac i ich prezentacja na konkurs w USA nie byłaby możliwa bez zaangażowania kadry naukowej przygotowującej studentów, władz wydziału, które dokonały niezbędnych zakupów nowoczesnego sprzętu do Międzywydziałowego Laboratorium Grafiki Komputerowej. Każdy z wydziałów uczelni partycypując w kosztach utworzenia laboratorium uzyskiwał możliwość częściowego jego wykorzystania do własnych celów dydaktycznych. Tego rodzaju starania Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska podejmował już od 2004 roku, od kiedy stał się uczestnikiem programu BEN SELEKT firmy Bentley w ramach, którego uzyskał dostęp do najnowszych wersji oprogramowania oraz możliwości niezwykle efektywnego wykorzystania 14 licencji oprogramowania. Jednakże legalnie można prowadzić zajęcia tylko na 20 – 30 komputerach równocześnie. Wynika to z faktu, ze każda licencja przydzielana jest na określoną ilość godzin. Jednakże niewykorzystany czas pracy w wakacje zostaje zagospodarowany do dydaktyki przez zwiększone zużycie licencji w okresie semestru.
Koło Naukowe Grafiki Komputerowej w ramach którego były przygotowywane zwycięskie projekty, powstało w 2006 roku na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH z inicjatywy dr Artura Krawczyka specjalisty od zastosowania programów Microstation do wizualizacji i animacji 3D w górnictwie. Swoją pasją i osiągnięciami potrafił on zafascynować również swoich studentów, co w konsekwencji doprowadziło do opisanych wyżej zwycięstw w USA. W ramach koła naukowego studenci zajmują się modelowaniem przestrzennym, wizualizacją i animacją. Na cyklicznie odbywających się spotkaniach przygotowywanych przez opiekuna koła lub bardziej doświadczonych kolegów, studenci uczą się od podstaw jak pracować w przestrzeni 3D oraz budować modele wybranych obiektów. Realizacja konkretnych animacji w ramach ćwiczeń demonstrujących możliwości tworzenia tekstur, oświetlenia i różnych trybów renderingu, pozwala na stopniowe opanowywanie najtrudniejszych zagadnień z tej dziedziny nowoczesnej techniki komputerowej. Zwycięskie prace oraz przerabiane ćwiczenia dostępne są na stronie www.kngk.agh.edu.pl.
Na zakończenie tej miłej relacji można zauważyć, że stara zasada współpracy mistrza ze swoimi uczniami zawsze przynosi dobre, a nawet bardzo dobre efekty naukowe, techniczne, a także wychowawcze, które doceniane są na całym świecie. Niech mi będzie wolno w imieniu Redakcji TXT, blogerów i Czytelników skłożyć z tej okazji gratulacje nagrodzonym studentom, opiekujących się nimi naukowcom i uczelni, która stworzyła im warunki do osiągnięcia tak wspaniałego sukcesu.
Adam Maksymowicz
komentarze
Podróżny
Bardzo trafny post i dobrze, że takowe informacje się przedzierają. Wiadomym jest, że polscy studenci nazwijmy to w “komputeryzacji” są niejednokrotnie niedoścignieni. Podobne osiągnięcia mili w dziedzinie programowania studenci informatyki Politechniki Poznańskiej wygrywając prestiżowe światowe zawody rozgrywane w USA.
Tak trzymać, motywować, stwarzac warunki rozwoju i promować, promować i jeszcze raz promować.
Pozdrowienia
Mireks -- 02.07.2008 - 21:38Uznanie
Dziekuję za uznanie dla polskich studentów.
Podróżny -- 03.07.2008 - 09:35Pozdrawiam
Uff, wreszcie coś nie o Bolku:)
Więcej takich wieści, a nie to marne polskie piekiełko.
sajonara -- 03.07.2008 - 09:50Panie Adamie!
Cieszę się z osiągnięć studentów. Podstawowe pytanie brzmi, co dalej z ich osiągnięciem. Czy będzie gdzieś wykorzystane? Jakieś pozytywne konsekwencje dla kariery zawodowej studentów? Czy może Pan śledzić ich losy?
Pozdrawiam
Jerzy Maciejowski -- 05.07.2008 - 22:54Losy studentów
Na pewno po ukończeniu studiów dostaną atrakcyjne propozycje zatrudnienia w kraju lub za granicą. Informację o ich sukcesie otrzymałem od dr Artura Krawczyka, który jest ich opiekunem naukowym. Przede wszystkim swoich laureatów zatrudnia światowej słąwy firma Bentley. Trudno jednak dziś powiedzieć cos pewnego na ten temat. Jak się coś więcej dowiem napiszę.
Podróżny -- 06.07.2008 - 08:51Pozdrawiam