Polacy żyją w PRL

To jest jasny sygnał dla polityków, że o przyszłości emerytur trzeba zdecydować szybko i bez oglądania się na opinię publiczną. Ale będzie odwrotnie: widząc, że większość Polaków wciąż żyje w PRL, partie zechcą im ten PRL przedłużać. Na koszt następnych pokoleń.

Opublikowany przed chwilą sondaż CBOS, wykonany miesiąc temu na próbie 1107 osób: 70% uważa zabezpieczenie na starość za obowiązek państwa, tylko 23% – za obowiązek głównie samych obywateli.

Co ma dać państwo? 2/3 Polaków chce, by kobiety szły na emeryturę w wieku 55 lat lub wcześniej, a mężczyźni – w wieku 60 lat lub wcześniej. Za wydłużeniem obecnego wieku dla pań (60 lat) jest 4%, dla panów (65) – 1%!

CSBOS podkreśla, że ankietowanym przedstawiano dane demograficzne, na które Polacy są jednak głusi. Nie interesuje ich, skąd wziąć pieniądze na emerytury.

CBOS zapytał też o prawa do wcześniejszych świadczeń. Ponad połowa jest za utrzymaniem obecnej listy uprzywilejowanych zawodów.

Najlepsze na koniec: CBOS poprosił o opinie, jaki system jest najlepszy. Wypłatę świadczeń ze składek obecnie pracujących wybrało… 9%; model kapitałowy – 31%, zaś mieszany (jaki mamy od 1999) – 49% ankietowanych.

Czy zatem obecny system jest korzystny dla przyszłych emerytów? Ależ nie! Przeważa opinia, że wszyscy na tym… stracą.

Średnia ocena
(głosy: 0)

komentarze

Kurczę

ale co się w sumie dziwić,

albo pokolenie wychodzące z komuny albo nie pamiętające jak to cudownie było...

a takie przedmioty jak przedsiębiorczość kulą u nogi naszej edukacji

lepiej chować nowych polonistów, geografów i historyków (bez urazy:))

prezes,traktor,redaktor


Max, ale myślisz,

że nauczanie przedsiębiorczości w szkolę godzine w tygodniu przez jeden rok coś zmieni (bo chyba taki wymiar nauczanie tego przedmiotu ma, który na szczęście mnie ominął, przedmiot, nie wymiar) na plus i spowoduje, że nagle wszyscy przedsiębiorczy i mobilni i jeszcze jacyś tam się staną.
Wątpię:)


grześ

ta tylko jedna godzina to własnie kula:)

nigdzie nie pisałem że godzina to dobrze i zbawi Polskę,

godzina to o dwie-trzy za mało, (przy odpowiednio przygotowanym programie)

prezes,traktor,redaktor


Panie Krzysztofie!

Pytanie ludzi o to co by chcieli jest stratą czasu. Przecież wiadomo, że każdy chce być piękny, młody, bogaty i szczęśliwy. Poza tym, przy interpretacji wyników badań warto zapytać o pytania jakie stawiano badanym, bo interpretacja badaczy bywa przedziwna…

Pozdrawiam


max

Ile lat ludzie ucza się czytać, a ilu mamy wtórnych analfabetów, którzy nie rozumieja tekstu pisanego?

Ile lat jest matematyki? a jak ona potem w zyciu jest wdrażana??


Panie Sajonaro!

To nie na tym polega problem z lekcjami przedsiębiorczości. Zabawa polega na tym, że tego nie da się nauczyć w sposób szkolny. To jest kształtowanie wzorców zachowań, a to wymaga zupełnie innego podejścia…

To mniej więcej tak jak uczenie patriotyzmu na lekcjach wychowania patriotycznego. Czysta paranoja…

Pozdrawiam


Subskrybuj zawartość